Translate

środa, 30 września 2020

Strażnicy Galaktyki (2014)

 Post stworzony we współpracy z Martą Michalak 😀💓

„Strażnicy Galaktyki” należą do uniwersum Marvel Comics. Reżyserem, a zarazem scenarzystą tego dzieła jest James Gunn. Scenariusz współtworzyła Nicole Perlman. Zdjęcia wykonał Ben Davis, a o muzykę zadbał Tyler Bates. Materiały do scenariusza przygotowali Dan Abnett, oraz Andy Lanning – dotyczy to komiksów, na podstawie których został stworzony film. Montażu dokonali Fred Raskin, Craig Wood i Hughes Winborne. Kosmiczną scenografię wykonali Charles Wood, Richard Roberts, Mike Stallion, Romek Delmata, Ray Chan, Erik Polczwartek, Phil Sims, Mark Swain, Matthew Broderick, Thomas Brown, Jordan Crockett, Chris „Flimsy” Howes, Alan Payne, Ravi Bansal. Wygląd galaktycznych istot stworzyła Alexandra Byrne. Producenci to Kevin Feige, ale Marvel Comics to duża firma, więc mamy jeszcze producentów wykonawczych, takich którzy z ramienia przedsiębiorstwa mają nadzór, lecz nie biorą udziału w realizacji – Alan Fine, Jeremy latcham, Victoria Alonso, Nikolas Korda, Louis D’Esposito i Stan Lee, który zagrał w filmie kobieciarza. Dalej są współtwórcy David J. Grant, Jonathan Schwartz. Kierownictwo produkcji Jason Pomerantz, Sanchari Chowdhury-Kesler. Zastępca producenta Jamie Christopher. Dźwiękowcy to ostatnia grupa twórców tego dzieła: Matthew Wood, Christopher Boyes, William B. Kaplan, Doc Kane, Greg Steele, Mark DeSimone, Simon Hayes, Lora Hirschberg, Thomas J. O’Connell, John Hayes, Jeff Gersh, Glen Gathard, Kyrsten Mate, John Mooney, David Acord, Scott Cannizzaro, Andy Stallabrass, John Sheridan, George Atkins.

W głównego bohatera Petera Quilla, który nadał sobie przydomek Star-Lord wcielił się Chris Pratt. Gamorę, adoptowaną córkę Tanosa zagrała Zoe Saldana. Draxa Niszczyciela, któremu zamordowano żonę i dziecko zaprezentował Dave Bautista. Głosu Groot’owi użyczył Vin Diesel, zaś Rocket’owi Bradley Cooper. Ronana zagrał Lee Pace. I tutaj moim zdaniem wielki ukłon dla Alexandry Byrne, ponieważ nie poznałam tego aktora, a przecież widziałam go w Hobbicie, gdy grał ojca Legolasa. Mężczyznę, który wychowywał młodego Petera – Yondu Udonta – zagrał Michael Rooker. W jedną z adoptowanych córek Tanosa – Nebulę wcieliła się Karen Gillan. Koratha Prześladowcę zaprezentował Djimon Hounsou. Policjantów Novy zagrali: Rhomann’a Dey’a – John C. Reilly, Garthana Saala – Peter Serafinowicz, oraz Novę Prime – Glenn Close. Można jeszcze długo wymieniać, ale jak zawsze zainteresowanych pozostałymi postaciami odsyłam na stronę, np. Filmweb.

 Utwór należy do gatunku akcji, oraz science-fiction. Film powstał w Stanach Zjednoczonych. Premierę miał 21 lipca 2014 roku. „Guardians of the Galaxy” trwa dwie godziny.

Pierwsze, o czym należy wspomnieć to muzyka, która moim zdaniem została genialnie dobrana. Nadała ona pozytywnego klimatu przez co dzieło Marvel Comics idealnie pasuje na przykład na rozrywkę po ciężkim dniu pracy.

Uwielbiam grę aktorską Chrisa Pratta. Nie tylko w „Strażnikach Galaktyki”, ale także w „Jurassic World”. Postaci, które tworzy mają poczucie humoru, które moim zdaniem trafiają w gusta większości widzów. Na filmwebie znalazłam informację w ramach ciekawostki, że aktor, grający główną rolę zrzucił około 27 kg, pomimo tego, że i tak dostałby tę rolę. Nie wiem, jak Wy sądzicie, ale moim zdaniem obecnie prezentuje się bardzo dobrze.

Dave Bautista zanim zaczął zajmować się aktorstwem był zapaśnikiem i kulturystą. W ramach ciekawostki znalazłam jeszcze, że Vin Diesel, choć jedyne co miał do powiedzenia to „I am Groot”, wypowiedział swoją kwestię ponad tysiąc razy.

Współtwórczyni tego posta przypomniała mi o tym, że w serii „Hobbit” efekty komputerowe są bardzo widoczne. Szczególnie orki, gobliny są nierealistycznie ukazane. We „Władcy pierścieni”, jak również w „Strażnikach Galaktyki” postaci różnego gatunku grają aktorzy. Uważam, że w trylogii „Władcy pierścieni” charakteryzacja była bardziej przekonująca, ale wolę by Gamora, choć wygląda, jakby wpadła do zielonej farby, była grana przez aktorkę, która nada charakteru postaci, a Zoe Saldana zrobiło to moim zdaniem wyjątkowo, niż została stworzona przez grafików. Tego, jak wojowniczka pozwalała stopniowo wejść do swojego życia przyjaciołom nie ukazałyby efekty specjalne. To są emocje, które sądzę, że aktorka we współpracy z pozostałymi członkami obsady i twórcami dopracowywała na kolejnych etapach kręcenia filmu.

Pozostając przy Zoe Saldana’ie – aktorka nie wiedząc, że Chris Pratt zapomniał założyć ochraniaczy podczas treningu prawie połamała mu żebra. Jest to straszne, ale pokazuje, że traktowała swoją rolę poważnie. (Odtwórca Star-Lorda doznał stłuczenia żeber.)  

  Film zdecydowanie polecam. Moim zdaniem jest to kino na dobrym poziomie, zapewniające widzom rozrywkę, relaks i wesoły humor.

 

Bibliografia:

·       https://marvel.fandom.com/pl/wiki/Marvel_Entertainment [Dostęp: 28.09.2020 r.]

·       https://www.filmweb.pl/film/Stra%C5%BCnicy+Galaktyki-2014-594357/cast/crew [Dostęp: 30.09.20 r.]

·       https://www.filmweb.pl/film/Stra%C5%BCnicy+Galaktyki-2014-594357/cast/actors [Dostęp: 30.09.2020 r.]

·       https://www.filmweb.pl/film/Stra%C5%BCnicy+Galaktyki-2014-594357/trivia [Dostęp: 30.09.2020 r.]

wtorek, 1 września 2020

Gra tajemnic

 „Gra tajemnic” amerykański film biograficzny z udziałem brytyjskich aktorów, przedstawiający działania wywiadu dowodzonego przez matematyka Alana Turinga nad złamaniem kodu Enigmy. To dzieło powstało na podstawie książki „Enigma. Życie i śmierć Alana Turinga” autorstwa Andrew Hodgesa[1].

Reżyserem tego filmu jest Morten Tyldum, który pracował wraz ze scenarzystą Grahamem Moore. Zdjęcia wykonał Ớscar Faura. Alexandre Desplat był odpowiedzialny za muzykę. Montażystą jest William Goldenberg. Nad scenografią pracowali: Maria Djurkovic, Tatiana Mcdonald, Nick Dent, Marco Anton Restivo, Rebecca Milton. Kostiumy przygotowała Sammy Sheldon. Graham Moore poza pracą nad scenariuszem był również producentem, oprócz niego do tego grona należą: Peter Heslop, Teddy Schwarzman, Suzie Shearer, Nora Grossman, Ido Ostrowsky. Ostatni twórcy, o których należy wspomnieć to dźwiękowcy: Mark DeSimone, John Midgley, Andy Kennedy, Martin Jensen, Stuart Hilliker, Lee Walpole, Chris Pinkston, Forbes Noonan, James Hyde, Martin Seeley.

W głównego bohatera wcielił się aktor brytyjskiego pochodzenia Benedict Cumberbatch. Genialną kobietę, która pomagała Alanowi zagrała Keira Knightley. W zespole był również Hugh, którego zaprezentował Matthew Goode. Rozwiązać kod Enigmy pomogli też John – w tej roli Allen Leech, oraz Peter – tą postać pokazał Matthew Beard. Szefostwo Alana to Komandor Denniston (Charles Dance), a także Stewart Menzis (Mark Strong). Młodego Turinga zagrał Alex Lawther. Postaci było o wiele więcej, ale sądzę, że najważniejsi zostali wymienieni.

W filmie możemy doświadczyć takich wątków, jak: II wojna światowa, lata młodzieńcze genialnego matematyka, praca nad złamaniem kodu Enigmy, utrudniony rozwój kariery kobiet.

Akcja jest zwarta, wszystkie wydarzenia współgrają ze sobą. Twórcy postarali się o jasność przekazu. Warty uwagi jest fakt, że w filmie nie ma udziału Polaków w rozszyfrowaniu tajnej, niemieckiej maszyny. Polski widz, oglądając ten seans może bić się z myślami: „Przecież Polacy też tam byli. Dlaczego całą zasługę przypisano Brytyjczykom?”, ale należy pamiętać, że to zagraniczna produkcja i skupiono się na innych aspektach. To dzieło jest z gatunku biograficzny, oraz dramat, nie historyczny.

Jaki wątek przykuł uwagę twórców? Mianowicie homoseksualizm głównego bohatera. Alan Turing, choć był matematykiem, kryptologiem, miał duży wpływ na rozwój informatyki, stanął przed sądem za to, że podobają mu się mężczyźni. Dawniej, niestety, odmienna orientacja był prawnie zakazana.

Alan szybko się przekonał, że preferuje mężczyzn. W młodości miał jednego przyjaciela. Spędzał z nim dużo czasu. Jedynie on nie traktował go, jak odmieńca. Niestety chłopak, który zaraził przyszłego kryptologa szyfrowaniem zmarł jeszcze za czasów szkolnych, co miało ogromny wpływ na dalsze decyzje głównego bohatera.

Twórcy zwrócili też uwagę na ograniczoną możliwość rozwoju dla kobiet. Joan Clarke, mimo wyjątkowych umiejętności matematycznych oficjalnie mogła pracować jedynie jako sekretarka. Planowała również ślub z Turingiem tylko dlatego, by móc się rozwijać przy jego boku. Wiedziała, że nie byłby „prawdziwym” mężem, ale jego przyjaźń, oraz akceptacja i wspieranie tego, że pragnie się kształcić jej wystarczyła.

Każdy bohater boryka się z odmiennymi problemami, mając zupełnie inny zespół cech. Daje to ciekawy obraz całości. Jest to miłe wyróżnienie przy dość spokojnej akcji.

Uważam film za warty obejrzenia. To dobrze, że tak znaczący naukowcy, o których niewiele się słyszy nie są pomijani i powstają o nich dzieła.

    

 

Bibliografia:

·       https://www.filmweb.pl/film/Gra+tajemnic-2014-644005 [Dostęp: 31.08.2020 r.]

·       http://booklips.pl/adaptacje/film/gra-tajemnic-od-dzisiaj-w-kinach-ksiazka-na-podstawie-ktorej-powstal-film-juz-w-ksiegarniach/ [Dostęp: 31.08.2020 r.]

·       https://lubimyczytac.pl/ksiazka/58808/enigma-zycie-i-smierc-alana-turinga [Dostęp: 31.08.2020 r.]



[1] https://lubimyczytac.pl/ksiazka/58808/enigma-zycie-i-smierc-alana-turinga [Dostęp: 31.08.2020 r.]

Parasite (2019)

Film, który dostał Złotą Palmę w Cannes oraz cztery główne nagrody na Oscarach w 2020 roku (najlepszy film, najlepszy film międzynarodowy, n...