Translate

sobota, 31 października 2020

Mulan (1998)

 

Post współtworzony z Małgorzatą Albrecht 😀

W tej recenzji poruszymy temat wersji Mulan z 1998 roku, którą wyprodukowała wytwórnia The Walt Disney Company. Jednakże za tak dużą firmą stoją ludzie. Producentami tej baśni filmowej są: Kendra Holland, Lisa M. Poole, Robert S. Garber, Rebecca Huntley, Pam Coats, Bajkę wyreżyserowali: Barry Cook, Tony Bancroft. Natomiast scenariusz napisali: Rita Hsiao, Chris Sanders, Philip LaZebnik, Raymond Singer, Eugenia Bostwick-Singer. Materiały dla scenarzystów przygotowali: David Raynolds, Robert D.San Souci, John Sanford, Tim Hodge, Burny Mattinson, Barry Johnson, Ed Gombert, Chris Williams, Julius Aguimatang, Lorna Cook, Thom Enriquez, Joe Grant, Floyd Norman, Linda Woolverton, Alan Ormsby, Don Dougherty, Jorgen Klubien, Denis Rich, Joe Ekers, Theodore Newton, Larny Scholl, Daan Jippers, Frank Nissen, Jeff Snow, Jodi Ann Johnson. Jak łatwo zauważyć ze względu na to, że bazowano na legendzie kultury azjatyckiej, którą należało przenieść na ekrany kin na pozostałe kontynenty, pracowało dużo osób.

Za muzykę powinniśmy podziękować Jerry’emu Goldsmith’owi. Montażem zajął się Michael Kelly. Scenografię stworzyli Ric Sluiter i Hans Bacher. Dźwiękowcy: Lon Bender, Doc Kane, Terry Porter, Dean A. Zupancic, Mel Metcalfe. Dialogi w polskim języku przygotowała Elżbieta Łopatniukowa, a za reżyserię dubbingu była odpowiedzialna Joanna Wizmur.

Z oryginalnej obsady wymienimy tylko główne postaci, ponieważ nie oglądałyśmy w języku angielskim, lecz z polskim dubbingiem, więc skupimy się na nim.

Mulan głosu udzieliła Ming-Na Wen. Mushu zagrał Eddie Murphy. Kapitana Li Shanga zaprezentował BD Wong.

W polskiej odsłonie główną bohaterkę odwzorowała Jolanta Fraszyńska, lecz o partie wokalne zadbała  Katarzyna Pysiak. Jej przyjaciela i opiekuna, Mushu ożywił Jerzy Stuhr. Kapitana Li Shanga zagrał Maciej Molęda. Shan Yu głosu udzielił Tomasz Marzecki. Yao zaprezentował Jerzy Bańczak, natomiast Linga – Robert Rozmus. Chien-Po mówił głosem Marka Bocianiaka. Ojciec Mulan Fa Zhou posiadał umiejętność mówienia dzięki Henrykowi Machalicy. Babcię głównej bohaterki zagrała Teresa Lipowska (w celu zobrazowania – aktorka grająca również w polskim serialu pt. „M jak Miłość” Barbarę Mostowiak). W Cesarza Chin wcielił się Krzysztof Chamiec, a w Genarała Li Krzysztof Kołbasiuk. Nerwowej Swatce głosu udzieliła Antonina Girycz. Chi-Fu, mężczyznę, który sporządzał raport zagrał Paweł Galica.  Postać pierwszego przodka zaprezentował Aleksander Bednarz. Do zapoznania się z informacją, kto jeszcze udzielił umiejętności mowy zapraszam na stronę na przykład filmweb.

„Mulan” należy do gatunków: animacja, familijny, przygodowy, który został wyprodukowany w Stanach Zjednoczonych. Ta baśń filmowa miała swoją premierę 5 czerwca 1998 roku.   

Historia z bajki została zainspirowana azjatycką legendą. Hua Mulan żyła wieki temu, więc opowieść o niej była wielokrotnie zmieniana, lecz podstawa zawsze jest taka sama. Waleczna córka, by ratować ojca idzie do wojska przebrana za mężczyznę. Dowiodła tym hartu ducha, oraz wielkiej miłości w stosunku do swojej rodziny. W bajce, którą znamy płeć Mulan wychodzi na jaw, gdy zostaje ranna. Według legendy bohaterka spędziła 12 lat na wojnie. Do domu wróciła z wysokim stopniem wojskowym, prawdopodobnie oficerskim, a o tym, że jest kobietą dowiedziano się, gdy towarzysze broni przyszli do jej miejsca zamieszkania. Zastali tam panią, która pracowała przy krośnie[1].

Tworząc tę recenzję zastanawiałyśmy się z Gosią, czy Mulan można traktować jako buntowniczkę. Moim zdaniem nie, ponieważ oczywiście złamała zakaz, ale wcieliła się w rolę mężczyzny. Uważam, że poszanowała tradycję. Gdy była sobą próbowała się dostosować. Poszła do swatki, chciała zasłużyć na zaszczyt dla rodziny. Następnie do wojska nie poszła jako kobieta, lecz przebrała się za mężczyznę. Poszanowała ich zasady, dostosowała się do nich. Nie zrobiła tego, by buntować przeciwko stereotypowi, że kobiety mają być tylko dobrymi żonami, ale w celu ratowania życia własnego ojca. Bardzo dokładnie podkreślono to w filmowej wersji, która obecnie jest w kinach.

Włączyłam sobie piosenkę z tej baśni filmowej – „Zrobię mężczyzn z was” [2]. Większość osób skupia się na tym, że kobieta w wojsku na zasadach mężczyzn dała radę. To prawda. To piękne, ale zobaczcie, że tam każdy z nich nie był wystarczająco silny na początku. Dręczono postać Mulan, choć nie wiedzieli, że jest kobietą. Uważano ją za mężczyznę, lecz słabego, dlatego stała się celem dowcipów. Chciano jej się pozbyć z armii z powodu nieosiągania wystarczających wyników, dlatego zaczęła trenować więcej niż pozostali. To dowód na to, że niezależnie, z którego miejsca startujemy ciężką pracą, oraz determinacją jesteśmy w stanie osiągnąć cel. Oczywiście należy pamiętać o fizycznych predyspozycjach. Chińska wojowniczka zdawała sobie sprawę, że nie zawsze zdoła pokonać przeciwnika samą siłą.

W remake’u nie doświadczycie obecności Świerszcza i Mushu przez co, przynamniej ja, bardziej doceniłam komizm postaci, sytuacyjny i słowny w tej baśni filmowej. Zarówno współczesne dzieło, jak i to z 1998 roku jest bardzo ciekawe, przyjemnie je się ogląda, lecz chcąc sobie poprawić humor bardziej polecam bajkę.

Polecamy bajkę pod tytułem „Mulan”,ponieważ oczywiście pokazuje siłę determinacji ludzkiej, ale także poszanowania wobec rodziny i tradycji.

 

 

Bibliografia:

·       https://www.filmweb.pl/film/Mulan-1998-539/cast/crew [Dostęp: 14.10.2020 r.]

·       https://www.filmweb.pl/film/Mulan-1998-539/cast/actors [Dostęp: 17.10.2020 r.]

·       https://disney.fandom.com/wiki/Fa_Zhou [Dostęp: 28.10.2020 r.]

·       https://disney.fandom.com/wiki/Chi-Fu [Dostęp: 28.10.2020 r.]

·       https://ciekawostkihistoryczne.pl/2020/10/03/legendarna-wojowniczka-z-filmow-disneya-faktycznie-istniala-prawdziwa-historia-mulan/ [Dostęp: 31.10.2020 r.]

·       https://www.youtube.com/watch?v=wHoO1xF5-pw [Dostęp: 31.10.2020 r.]



[1] https://ciekawostkihistoryczne.pl/2020/10/03/legendarna-wojowniczka-z-filmow-disneya-faktycznie-istniala-prawdziwa-historia-mulan/ [Dostęp: 31.10.2020 r.]

[2] https://www.youtube.com/watch?v=wHoO1xF5-pw [Dostęp: 31.10.2020 r.]

Parasite (2019)

Film, który dostał Złotą Palmę w Cannes oraz cztery główne nagrody na Oscarach w 2020 roku (najlepszy film, najlepszy film międzynarodowy, n...