Translate

wtorek, 1 września 2020

Gra tajemnic

 „Gra tajemnic” amerykański film biograficzny z udziałem brytyjskich aktorów, przedstawiający działania wywiadu dowodzonego przez matematyka Alana Turinga nad złamaniem kodu Enigmy. To dzieło powstało na podstawie książki „Enigma. Życie i śmierć Alana Turinga” autorstwa Andrew Hodgesa[1].

Reżyserem tego filmu jest Morten Tyldum, który pracował wraz ze scenarzystą Grahamem Moore. Zdjęcia wykonał Ớscar Faura. Alexandre Desplat był odpowiedzialny za muzykę. Montażystą jest William Goldenberg. Nad scenografią pracowali: Maria Djurkovic, Tatiana Mcdonald, Nick Dent, Marco Anton Restivo, Rebecca Milton. Kostiumy przygotowała Sammy Sheldon. Graham Moore poza pracą nad scenariuszem był również producentem, oprócz niego do tego grona należą: Peter Heslop, Teddy Schwarzman, Suzie Shearer, Nora Grossman, Ido Ostrowsky. Ostatni twórcy, o których należy wspomnieć to dźwiękowcy: Mark DeSimone, John Midgley, Andy Kennedy, Martin Jensen, Stuart Hilliker, Lee Walpole, Chris Pinkston, Forbes Noonan, James Hyde, Martin Seeley.

W głównego bohatera wcielił się aktor brytyjskiego pochodzenia Benedict Cumberbatch. Genialną kobietę, która pomagała Alanowi zagrała Keira Knightley. W zespole był również Hugh, którego zaprezentował Matthew Goode. Rozwiązać kod Enigmy pomogli też John – w tej roli Allen Leech, oraz Peter – tą postać pokazał Matthew Beard. Szefostwo Alana to Komandor Denniston (Charles Dance), a także Stewart Menzis (Mark Strong). Młodego Turinga zagrał Alex Lawther. Postaci było o wiele więcej, ale sądzę, że najważniejsi zostali wymienieni.

W filmie możemy doświadczyć takich wątków, jak: II wojna światowa, lata młodzieńcze genialnego matematyka, praca nad złamaniem kodu Enigmy, utrudniony rozwój kariery kobiet.

Akcja jest zwarta, wszystkie wydarzenia współgrają ze sobą. Twórcy postarali się o jasność przekazu. Warty uwagi jest fakt, że w filmie nie ma udziału Polaków w rozszyfrowaniu tajnej, niemieckiej maszyny. Polski widz, oglądając ten seans może bić się z myślami: „Przecież Polacy też tam byli. Dlaczego całą zasługę przypisano Brytyjczykom?”, ale należy pamiętać, że to zagraniczna produkcja i skupiono się na innych aspektach. To dzieło jest z gatunku biograficzny, oraz dramat, nie historyczny.

Jaki wątek przykuł uwagę twórców? Mianowicie homoseksualizm głównego bohatera. Alan Turing, choć był matematykiem, kryptologiem, miał duży wpływ na rozwój informatyki, stanął przed sądem za to, że podobają mu się mężczyźni. Dawniej, niestety, odmienna orientacja był prawnie zakazana.

Alan szybko się przekonał, że preferuje mężczyzn. W młodości miał jednego przyjaciela. Spędzał z nim dużo czasu. Jedynie on nie traktował go, jak odmieńca. Niestety chłopak, który zaraził przyszłego kryptologa szyfrowaniem zmarł jeszcze za czasów szkolnych, co miało ogromny wpływ na dalsze decyzje głównego bohatera.

Twórcy zwrócili też uwagę na ograniczoną możliwość rozwoju dla kobiet. Joan Clarke, mimo wyjątkowych umiejętności matematycznych oficjalnie mogła pracować jedynie jako sekretarka. Planowała również ślub z Turingiem tylko dlatego, by móc się rozwijać przy jego boku. Wiedziała, że nie byłby „prawdziwym” mężem, ale jego przyjaźń, oraz akceptacja i wspieranie tego, że pragnie się kształcić jej wystarczyła.

Każdy bohater boryka się z odmiennymi problemami, mając zupełnie inny zespół cech. Daje to ciekawy obraz całości. Jest to miłe wyróżnienie przy dość spokojnej akcji.

Uważam film za warty obejrzenia. To dobrze, że tak znaczący naukowcy, o których niewiele się słyszy nie są pomijani i powstają o nich dzieła.

    

 

Bibliografia:

·       https://www.filmweb.pl/film/Gra+tajemnic-2014-644005 [Dostęp: 31.08.2020 r.]

·       http://booklips.pl/adaptacje/film/gra-tajemnic-od-dzisiaj-w-kinach-ksiazka-na-podstawie-ktorej-powstal-film-juz-w-ksiegarniach/ [Dostęp: 31.08.2020 r.]

·       https://lubimyczytac.pl/ksiazka/58808/enigma-zycie-i-smierc-alana-turinga [Dostęp: 31.08.2020 r.]



[1] https://lubimyczytac.pl/ksiazka/58808/enigma-zycie-i-smierc-alana-turinga [Dostęp: 31.08.2020 r.]

2 komentarze:

Parasite (2019)

Film, który dostał Złotą Palmę w Cannes oraz cztery główne nagrody na Oscarach w 2020 roku (najlepszy film, najlepszy film międzynarodowy, n...