Translate

czwartek, 12 lipca 2018

Pokłosie reż. Władysława Pasikowskiego

Film, który wywołał dużo kontrowersji ze względu na budowanie złej opinii o Polsce.

Franciszek Kalina wraca po latach na rodzinną wieś odwiedzić brata. Na miejscu okazuje się, że mieszkańcy nie cieszą się z przybycia rodaka. Wszystko z powodu braku sympatii do jego członka rodziny Józefa Kaliny, który działa na niekorzyść całej miejscowości.
Józef rozbiera nowo powstałą drogę. Jednakże nie planuje poprzestać na tym. Następnym jego celem jest plac przy kościele.
Osoby, które żyją w tej miejscowości od lat, zaczynają się buntować, że ktoś psuje porządek, o który sami musieli zadbać.
Okazuje się jednak, że nie chodzi tylko o elementy drogi i placu przy kościele. Wieś skrywa wielką tajemnicę, którą mieszkańcy wsi chcą ZA WSZELKĄ CENĘ zachować.

Reżyserem tego filmu jest Władysław Pasikowski, który jest zarazem twórcą scenariusza. Zdjęcia wykonał Paweł Edelman, oraz najważniejszy według mnie od czasu obejrzenia Podatku od miłości -  Jarosław Kamiński jako montażysta.

Główne role zagrali :


  • Maciej Stuhr jako Józef Kalina,
  • Ireneusz Czop jako Franciszek Kalina.

W pozostałych bohaterów wcielili się :


  • Jerzy Radziwiłowicz jako proboszcz,
  • Andrzej Mastalerz jako młody ksiądz,
  • Zbigniew Zamachowski jako sierżant Włodzimierz Nowak,
  • Danuta Szaflarska jako zielarka, która opowiada Kalinom o tajemnicy,
  • Ryszard Ronczewski jako Franciszek Sudecki "Sum" ,
  • Zuzana Fialová jako wnuczka Sudeckiego,
  • Wojciech Zieliński jako wnuk Sudeckiego,
  • Robert Rogalski jako Malinowski (jeden z tych, którzy podkładali ogień).

Uważam, że ten thriller jest wspaniały. Scenariusz jest dobrze przemyślany. Film cały czas trzyma w napięciu. Aktorzy zagrali w nim wyśmienicie. Moim zdaniem Maciej Stuhr pokazał najwyższy kunszt aktorski. Według mnie to jego dotychczas najlepsza rola. Zaczynał przedstawiając młodych, nieśmiałych chłopaków, którzy wpadają w tarapaty. Zagrał amanta w "W planecie singli" - teraz przyszła kolej na chłopa ze wsi w "Pokłosiu". Ja osobiście jestem ciekawa, jakie zlecenie przyjmie jako następne - na pewno wystąpi rewelacyjnie.

Niestety niektórzy nie docenili oddania się roli przez aktora, który miał później problemy, ponieważ wziął udział w niewygodnym wizerunkowo filmie. Ludzie nieprzychylnie na niego patrzyli. Nie rozumieli, że to wymyślony scenariusz. Nie przedstawia on prawdy. Owszem historia jest zaczerpnięta z życia, lecz mężczyzna, który odtworzył cmentarz żydowski spotkał się ze zrozumieniem. [To przeczytałam na forum na filmwebie : https://www.filmweb.pl ]

W tym utworze twórcy chcieli stworzyć dla swoich widzów kreację, która ich zaciekawi. Niestety II wojna światowa dla nas Polaków jest zbyt świeżym tematem i wciąż wzbudza w nas głębokie emocje. Lubimy dzielić - Polacy byli tymi dobrymi a Niemcy tymi złymi - jednakże, jak powiedział Maciej Stuhr do Kuby Wojewódzkiego : "Wojna lubi ubrudzić." - to znaczy, że nawet dobrzy ludzie, gdy zostają do tego zmuszeni są w stanie dokonać czynów, których nigdy, w normalnych warunkach by nie dokonali. Dlatego nie można mówić, że tylko jedna ze stron postępowała w niewiarygodny sposób. Ci "dobrzy" też nie zawsze działali w sposób honorowy. Musimy w końcu nabrać dystansu i to przyznać.
Maciej Stuhr miał również kłopoty z ofertami kinematograficznymi w Polsce. Postanowił, więc przyjąć pracę od rosyjskich producentów kręcących film akcji, mimo że wcześniej nie miał za bardzo z nimi do czynienia. (Z żalem stwierdzam, że widziałam tylko fragment, więc się nie wypowiem.)  [Informacje zaczerpnięte z programu Kuby Wojewódzkiego w rozmowie z Maciejem Stuhrem. Podaję Wam link byście mogli sami posłuchać, o czym mówili : https://player.pl ]     

Ciekawostka :

Maciej Stuhr, aby scena bójki wyglądała wiarygodnie naprawdę uderzył Ireneusza Czopa, ponieważ nie był w stanie zadać fałszywego ciosu (zawsze to on grał bitego). [Informacja również z programu.]

Dlaczego oglądam sama filmy ?

"Dlaczego zostawił walizkę ?"
"Okradną go."
"No i mówiłam. Okradli."
A także :
"ZABILI PSA !!! ******"

I na koniec ... moim zdaniem najlepsza recenzja tego dzieła - mój tata mówiący :
"Nawet nie wiedziałem, że Polacy taki film potrafią zrobić."

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Parasite (2019)

Film, który dostał Złotą Palmę w Cannes oraz cztery główne nagrody na Oscarach w 2020 roku (najlepszy film, najlepszy film międzynarodowy, n...