Translate

piątek, 8 czerwca 2018

Zwierzogród - reż. Byron Howard i Rich Moore

Poprzedni post był poważny, więc teraz dla kontrastu - bajka. Choć uważam, że wybrałam taką, która porusza bardzo wiele wątków, nie tylko radosnych.


Zapraszam do czytania 😊


Przyznaję, że Zwierzogród  to moja ulubiona bajka. Wprowadzenie przedstawia małe, słodziutkie zwierzaczki, które podczas spektaklu teatralnego w ramach dodatkowych zajęć prezentują bardzo optymistyczne i -  jak wielu dorosłych, by stwierdziło - naiwne poglądy na świat, a mianowicie, że każdy może być kim tylko zechce, jeśli naprawdę o tym bardzo głęboko marzy. Nie brakuje przy tym dziecięcych skłonności do przesady. Oczywiście od razu po wystąpieniu ojciec z matką próbują pozbawić ją ambitnych celów i "ściągnąć na ziemię". Tłumaczą jej, że żaden królik nigdy jeszcze nie został policjantem i najlepiej to w ogóle o nic się nie starać to wtedy nie odczuje się porażki. Jak się domyślacie takie argumenty nie przemówiły do Judy.

Gdy już stała się na tyle dorosła, by zacząć pracę, wyjechała do metropolii, która otwierała wiele nowych dróg, szczególnie dla młodych. Można tutaj odnaleźć odniesienie do współczesnego świata, w którym dzieje się dokładnie tak samo. Są osoby, które zostają na wsi, lub w mniejszych miejscowościach i prowadzą sobie spokojne życie, oraz takie niesforne, które są ciekawe świata i nie potrafią usiedzieć w jednym miejscu.

Często dzieje się tak, że ci młodzi, pełni ambicji ludzie trafiają do swojego wymarzonego miejsca i odczuwają rozczarowanie. Okazuje się, że bez rodziców nie jest tak kolorowo i ze wszystkim trzeba sobie radzić samemu. Na przykład Judy doświadczyła niemiłego przywitania ze strony właścicielki i sąsiadów. ALE !!! Nie zraziła się. To jest ważne - wiele ludzi będzie Cię zniechęcać, krytykować - a Ty rób swoje. Ważne jest także, aby w momencie, kiedy czujemy się gorzej mieć przy sobie osobę, która powie nam, byśmy nadal robili to, co lubimy i wesprze nas w tym.

Hoops z pozytywnym nastawieniem poszła do pracy. Była jedyną kobietą i do tego niewielkich rozmiarów przy osiłkach, którzy nie wykazywali chęci zapoznania jej, ani pomocy. Nawet szef był dla niej nieuprzejmy i nawet nie chciał jej przedstawić. Gdyby mało było tego dał jej najgorsze zadanie, nie licząc się z jej osobą.

Gdyby nie znajomość Judy z burmistrzem i jego zastępcą szef Bogo zwolniłby ją. Można powiedzieć, że mamy tutaj poruszony wątek zdobywania pracy i przywilejów poprzez innych ludzi. Trzeba przyznać, że jest to ogólnie powszechne. Ale bajka pokazuje, że nie zawsze ci, którzy są dla nas mili chcą dla nas dobrze. Często osoby, które kreują się na "potworów" okazują się tymi, którzy najszybciej nam udzielą rady, czy pomocy.

Nawet rodzice, którzy kochali Judy egoistycznie cieszyli się, że córce nie powodzi się w pracy, bo liczyli na to, że wróci do nich na wieś. Dopiero, gdy załamała się, bo bardzo namieszała w mieście, zobaczyli, że jest nieszczęśliwa, uprawiając marchewkę i zachęcali ją do powrotu do Zwierzogrodu.

Kolejną wartościową lekcją jest to, aby nie dać się poróżnić z bliskimi. Media źle zrozumiały Judy, wyolbrzymiły podane przez nią informację przez co omal nie straciła przyjaciela, ale tak, jak Nick - prawdziwy przyjaciel zawsze wybacza i nie należy przestawać ufać mu, gdy ktoś trzeci chce wprowadzić chaos w tę relację. Przecież z jakiś powodów stał się tą ważną osobą w Twoim życiu.

Inne lekcje, które można odnaleźć w tej bajce to :

  • należy przestrzegać zasad BHP (Judy w lodziarni),
  • na świecie istnieje nielegalny handel, ponieważ państwo nie jest w stanie zapewnić bezpieczeństwa wszystkim obywatelom (Nick sprzedający lody)
  • nie wolno ulegać stereotypom, bo mają swoje następstwa w przyszłości (zraniony mały Nick stał się potem oschłym, szczwanym lisem)
  • "Gdyby nie ja i moje podatki..." - kojarzycie takie zdanie ?
  • nudyści - w bajce zwierzęta są ubrane, ale są również takie, które wolą być naturalne. Skojarzyło mi się to z plażami nudystów
  • leniwce, pracujące w urzędach - oczywiście nie ma to wydźwięku negatywnego, ale każdy musi przyznać, że gdy stoimy w kolejce na przykład w banku to wyobrażamy sobie takie powolne zwierzęta
  • złośliwość ludzka -  (moim zdaniem szczególnie w Polsce). Mamy takie skłonności - jak u kogoś źle się dzieje to nam od razu lepiej. Jeśli kolega dostanie jedynkę od razu mniej nam to doskwiera, że również ją otrzymaliśmy. Nick na przykład za to, że go Hoops przechytrzyła nagrywając jego przyznanie się do składania fałszywych deklaracji podatkowych ciągle utrudniał jej śledztwo. 
  • używanie aplikacji - SnapChat, Instagram jest obecnie dla nas codziennością. W bajce nawet poważny komendant stosował aplikację, która imitowała, że tańczy ze sławną piosenkarką
  • media, które potrafią rozdmuchać małą, niepewną sprawę do skali wszechobecnego chaosu
  • chciwość nie popłaca - Nick chciał wziąć tylko małą część dowodów zbrodni, ale Judy chciała zabrać ze sobą wszystko. Zniszczyło się wszystko, oprócz tego, co przechował lis. 
A teraz sprawy techniczne... 😃


Jeszcze nie oglądałam Zwierzogrodu w języku angielskim, ale polski dubbing uważam za arcydzieło. W ogóle nie poznałam, że głównej bohaterce głos oddała Julia Kamińska, a Nickowi - Paweł Domagała. Głosy zostały tak dokładnie podłożone, że oglądając widz nie zastanawia się, kto to mówi. Moim zdaniem bardzo trudno jest osiągnąć, by znany aktor, czy aktorka nie zostali rozpoznani. Oprócz tej dwójki, innymi znanymi osobami, które użyczyli głosu są na przykład :

  • Barbara Kurdej-Szatan - Wiceburmistrz Obłoczek,
  • Krzysztof Stelmaszyk - komendant Bogo,
  • Wiktor Zborowski - Burmistrz Lewin Grzywalski 
  • Izabela Dąbrowska - Pani Wydralska (tę aktorkę poznałam od razu, ale uważam, że była równie znakomita, jak inni). 

Nie wolno zapomnieć wspomnieć o muzyce.
W polskiej wersji, gdy Judy jedzie do Zwierzogrodu występuje piosenka Pauliny Przybysz - Nie bój się chcieć. Uważam tekst tej piosenki za bardzo motywujący i poprawiający humor. Jedynie na początku jest niepotrzebny (jeśli się nie mylę) syntezator dźwięku, ale sama wokalistka śpiewa bardzo dobrze. 
W oryginalnej wersji i na końcu bajki śpiewa Shakira - Try everything. Ta piosenka jest jeszcze lepsza niż poprzednia. 


No i to chyba wszystko 😊

A nie ... Ostatnia uwaga : 

NIE ZAPOMNIJCIE ZOBACZYĆ KTO OKAŻE SIĘ PIRATEM DROGOWYM 😉

1 komentarz:

Parasite (2019)

Film, który dostał Złotą Palmę w Cannes oraz cztery główne nagrody na Oscarach w 2020 roku (najlepszy film, najlepszy film międzynarodowy, n...